Prawo do odszkodowania za utrudniony lot

Prawo do odszkodowania za utrudniony lot | Airlex.eu - odszkodowania lotnicze

Czy wiesz, że możesz starać się o rekompensatę w przypadku problematycznego lotu?
Są trzy sytuacje, w których jako Pasażer możesz ubiegać się o odszkodowanie:

  • lot jest opóźniony o więcej niż 3 godziny, a utrudnienia są związane z czynnikami zależnymi od linii lotniczych, np. problemy techniczne z samolotem,
  • lot został odwołany, linia lotnicza poinformowała Cię o tym na mniej niż 14 dni przed palowanym odlotem a problemy wynikały z winy przewoźnika,
  • odmówiono przyjęcia Cię na pokład z powodu przeładowania samolotu overbookingu.

Wysokość odszkodowania, które możesz uzyskać, waha się w granicach 250-600 euro od pasażera. Kwota zależna jest od długości lotu. W wymienionych powyżej przypadkach należny jest nam również zwrot kosztów biletu.

Warto pamiętać o tym, żeby udokumentować problematyczny lot poprzez zachowanie karty pokładowej, czy wykonanie zdjęcia tablicy odlotów z zaznaczonym opóźnieniem.

Badania przeprowadzone przez AirHelp wskazują, że tylko nieliczni Pasażerowie mają świadomość swoich praw – tylko 1 % pasażerów starało się o rekompensatę za problemy podczas lotu.

Pamiętaj także, że prawo do odszkodowania za utrudniony lot ulega w krótkim czasie przedawnieniu. Nie czekaj więc i sprawdź, czy możesz uzyskać rekompensatę.

Możesz to zrobić wykorzystując formularz dostępny na stronie airlex.eu.

Źródło: https://biznes.newseria.pl