Opieka przewoźnika należnym prawem w przypadku odwołanego lotu

odszkodowanie za odwołany lot

Tanie latanie, możliwość zakupu biletów lotniczych drogą internetową, rozwój turystyki i bogata oferta biur podróży-stwarzają szereg możliwości podróżniczych. Wybierając się w dalsze lub bliższe zakątki liniami lotniczymi, warto zapoznać się z informacjami na temat tego sposobu przemieszczania się i związanych z nim praw.

Definicja odwołania lotu

Sposoby zakupu biletu i procedury lotniskowe większości podróżującym są dobrze znane, gdyż odbywają się według tego samego schematu. Obowiązki pasażerów i wymogi wobec nich stawiane również nie są żadną tajemnicą. Gorzej jednak sytuacja wygląda w przypadku praw pasażerów, ściślej mówiąc w sytuacji odwołania lotu przez przewoźnika.
Na początku wyjaśnimy, w jakich okolicznościach do tego dochodzi. O odwołaniu lotu mówimy wtedy, kiedy lot się nie odbył pomimo wcześniejszego planowania, jeśli zarezerwowane było choć jedno miejsce na pokładzie. Za przypadek odwołania lotu można uznać zdarzenie, gdy statek powietrzny wystartował, lecz z jakichś przyczyn zmuszony był zawrócić do portu lotniczego odlotu i jeżeli jego pasażerowie zostali przeniesieni na inny lot. Planowany lot zatem nie może zostać uznany za wykonany. Pomimo iż samolot wystartował, zawrócił on do miejsca wylotu, wskutek czego nie osiągnął punktu docelowego w ramach zaplanowanej pierwotnie trasy.

Poznaj swoje prawa

Z tytułu odwołania lotu przysługuje pasażerowi prawo do zwrotu pełnych kosztów biletu. Transakcja zwrotna może odbyć się w gotówce, przelewem internetowym, przekazem lub czekami bankowymi. Za pisemną zgodą pasażera mogą to być także bony podróżne albo inne usługi.
Kolejną rzeczą jest prawo do zmiany planu podróży do miejsca docelowego w najwcześniejszym możliwym terminie, a także prawo do opieki. Wsparcie przewoźnika obejmuje posiłki, napoje w ilościach proporcjonalnych do czasu oczekiwania, przy czym ważne jest, że obsługujący pasażera przewoźnik lotniczy, sam aktywnie ją oferuje i udziela informacji. Dodatkowo zawsze w takiej sytuacji należy nam się odszkodowanie za odwołany lot. W przypadku zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności, przewoźnik lotniczy może odmówić wypłaty odszkodowania, gdy wykaże, iż nie można ich było uniknąć pomimo podjęcia racjonalnych środków.

Poszukaj pomocnej dłoni

Nie musisz znać przepisów prawnych, międzynarodowych konwencji, czy rozporządzeń. Wystarczy, abyś znał swoje podstawowe prawa i umiejętnie z nich skorzystał. Prawo do odszkodowania w przypadku odwołania lotu należy do podstawowych praw pasażera linii lotniczych. AirLex wie jak dochodzić Twoich należności szybko i skutecznie. Zespół złożony z prawników i specjalistów w dziedzinie odszkodowawczej zajmuje się sprawami związanymi nie tylko z odwołaniem lotu, ale również z jego opóźnieniem, overbookingiem, zagubieniem lub zniszczeniem bagażu, a także odszkodowaniami od biur podróży. Szeroki zakres naszego działania przyczynia się do wzbogacania doświadczenia, a co najważniejsze pomyślnego finiszu spraw o odszkodowania lotnicze.