Odszkodowania lotnicze – praktyczne informacje

O tym, że podróże kształcą, wiemy nie od dzisiaj. Chętniej zresztą podróżujemy i przemieszczamy się, czy to w celach rekreacyjnych, turystycznych, czy też związanych z pracą. Poznając nowe miejsca i ludzi, dostarczamy sobie niezbędnej wiedzy o współczesnym świecie, ale przede wszystkim wielu wrażeń. Nie zawsze jednak są to same pozytywne doznania.

Zwłaszcza różnego rodzaju opóźnienia, czy odwołania lotu mogą stać się kłopotliwe. Jak ochronić się przed negatywnymi skutkami nieprzewidzianych sytuacji? Czy można żądać odszkodowania za odwołanie lub też opóźnienie lotu? Co powinniśmy wiedzieć?

Odszkodowania lotnicze – w jakich sytuacjach?

Podstawową informacją jest ta, że odszkodowania lotnicze, przysługują niezależnie od tego, czy podróżujesz, wybierając połączenie rejsowe, czy korzystasz z przelotów czarterowych. W sytuacji opóźnienia lotu bądź jego odwołania, przewoźnik ma w stosunku do pasażerów pewne obowiązki, a w związku z tym przysługują im określone odszkodowanie. Są jednak jeszcze inne wydarzenia, w których możemy ubiegać się o rekompensatę. Czasami może się zdarzyć, że zabraknie miejsc na pokładzie, mimo że posiadamy wykupiony, ważny bilet. Kolejną sytuacją, rodzącą prawne konsekwencje jest zagubienie przez linie lotnicze naszego bagażu.

Kolejność działania, jakie kroki należy podjąć?

W celu skutecznego ubiegania się o odszkodowania lotnicze, należy podjąć szereg działań. Specjaliści Airlex radzą, aby po pierwsze zająć się zebraniem odpowiedniej dokumentacji na uzasadnienie i dowód podnoszenia roszczenia. Na poczet niezbędnych papierów zaliczyć trzeba kopie dokumentów – biletów i paragonów. Następnie w sposób rzeczowy należy przygotować na piśmie reklamację, uwzględniającą również nasze oczekiwania względem przewoźnika i podstawy, na których je opierasz. Pismo zawierające skargę należy nadać bezwzględnie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Po dokonaniu tych formalności pozostanie nam jedynie czekać na odpowiedź od linii lotniczych. W razie nieuzyskania odpowiedzi w terminie 30 dni możemy złożyć skargę do Komisji Ochrony Praw Pasażerów, działającej przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Najbezpieczniejsze wyjście z sytuacji

Procedura reklamacyjna może okazać się długotrwała, a nieznajomość najmniejszych niuansów może niestety finalnie zadecydować o jej negatywnym rozpatrzeniu. Niedostateczna wiedza w zakresie walki o odszkodowania lotnicze może przesądzić o nieskutecznej egzekucji naszych należności. Dlatego warto zasięgnąć pomocy u fachowców, najlepiej firm specjalizujących się w dochodzeniu tego typu roszeń. Wieloletnia praktyka i doświadczenie gwarantują pozytywne rozwiązanie każdego problemu w kwestii odszkodowawczej.

Zatem nie zwlekaj – nie masz pewności, nie wiesz jak napisać reklamacyjne pismo, czy sformułować skargę? Chcesz uzyskać odszkodowanie za zagubiony bagaż, czy też rekompensatę od biura podróży, skontaktuj się z naszymi specjalistami!