Odmowa przyjęcia na pokład samolotu-podstawowe wiadomości

odszkodowanie za odwołany lot

Żyjemy w ciągłym pośpiechu-praca, życie rodzinne, dodatkowe zajęcia dzieci. Czasami dochodzą jeszcze podróże służbowe, nierzadko na inny kontynent.

Często sami musimy zorganizować wiele spraw i zająć się wszystkim od początku do końca.

Kupujemy bilet lotniczy, przyjeżdżamy na lotnisko i okazuje się, że dostajemy odmowę wejścia na pokład samolotu z powodu nadkompletu pasażerów. Co możemy w takiej sytuacji zrobić? Czy należy nam się odszkodowanie?

Przypadki odmowy wejścia na pokład

Korzystając często z usług linii lotniczych doskonale znamy lotniskowe procedury-wymogi, które należy spełniać. Wiemy też, co musimy ze sobą zabrać. Zdarzyć się jednak może, że odmowa przewoźnika jest uzasadniona np. z powodu niespełniania kryteriów zdrowotnych, czy w przypadku, gdy chodzi o zachowanie norm bezpieczeństwa. Posiadania niewłaściwych, czy niewystarczających dokumentów podróżnych także będzie podstawą do odmowy przewozu.

Sytuacją doskonale odzwierciedlającą, kiedy możemy wnosić o odszkodowanie jest zmiana trasy pasażera na inny lot z powodu odwołania lotu do miejsca docelowego. Jeżeli w związku z tym odmówiono nam przewozu w celu odbycia podróży powrotnej jest to podstawa do uzyskania odszkodowania, gdyż stanowi to odmowę przyjęcia na pokład w znaczeniu omawianych przepisów.

Z kolei w sytuacji, gdy pasażer np. podróżuje ze zwierzęciem, ale nie posiada wymaganej dokumentacji i nie zostaje wpuszczony z tego powodu na pokład nie stanowi to podstawy do odmowy przyjęcia na pokład w rozumieniu powyższych przepisów.

Czy coś nam się należy ?

Overbooking, czyli – nad sprzedaż biletów oznacza sytuację planowaną bądź przypadkową, gdy linie lotnicze sprzedały więcej biletów niż miejsc na pokładzie. Przeładowany samolot, nie zabierze więcej pasażerów, a przewoźnik musi części z nich odmówić przewozu. Takie sytuacje, podobnie jak i opóźnienie, czy odwołanie lotu, rodzą konsekwencje. Przysługuje nam zatem nie tylko odszkodowanie za odwołany lot, ale także zwrot kosztów, zmiana planu podróży oraz prawo do opieki. W czasie oczekiwania na lot pasażerowie mają prawo do posiłków, napojów – w ilości adekwatnej do czasu oczekiwania. Przewoźnik zapewnić musi również możliwość skorzystania z telefonu, internetu lub faksu, ewentualny nocleg, jeżeli oczekiwanie przypada w porze nocnej.

Pomoc doświadczonych ekspertów

Na podkreślenie zasługuje fakt, że takie zdarzenie mają miejsce wyłącznie z winy przewoźnika, całe zaś ryzyko sytuacji leży po stronie pasażera, (na co zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich). W tego typu sytuacjach warto skonsultować się z ekspertami w dziedzinie dochodzenia odszkodowań. Biegła znajomość konkretnych przepisów prawnych i praktyczne umiejętności są gwarancją spokoju, bezpieczeństwa i pozytywnego zakończenia sprawy.

Kancelaria AirLex zajmując się sprawami odszkodowań na co dzień, doskonale orientuje się w przepisach i pomaga wszystkim poszkodowanym. Lista problemów z przewoźnikami może być bardzo długa, ale zespół AirLex pomaga pozbyć się wszystkich szybko i skutecznie.