Kłopoty z bagażem – odbierz odszkodowanie od linii lotniczych

opóźniony bagaż odszkodowanie

W trakcie podróży zdarzają się różne przygody. Czasami miłe, sympatyczne innym razem frustrujące i niosące komplikacje, zawsze za to zaskakujące. Zwłaszcza nieprzyjemne sytuacje wywołują stres, zdenerwowanie i chaos. Dlatego nie dajmy się zaskoczyć, bo część sytuacji można przewidzieć i w odpowiedni sposób się do nich przygotować. Zdobądźmy zatem podstawowy zasób informacji o naszych prawach – prawach pasażera, które w takich sytuacjach są szczególnie przydatne. Wiedza posiadana w tym zakresie może okazać się praktyczna, a na pewno zaoszczędzi nam niepotrzebnego stresu.

Kłopotliwy bagaż

Do denerwujących zdarzeń często dochodzi na lotnisku lub też w kontaktach z przewoźnikami. Zwłaszcza ten ostatni przypadek owocuje różnego rodzaju przykrościami, jak chociażby kłopoty z bagażem – a ściślej mówiąc jego uszkodzenia przy przeładunku, zagubienie bądź też opóźnienie. W każdej tego typu sytuacji należy nam się rekompensata od przewoźnika. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż nie ma tutaj znaczenia, czy lecimy tanimi liniami lotniczymi, czy tradycyjnymi rejsowymi czy czarterem. W każdym przypadku z w/w. problemów z bagażem można złożyć reklamację.

W problematycznej sytuacji należy zgłosić się do punktu informacyjnego i wypełnić protokół nieprawidłowości bagażowej  tzw. PIR (Property Irregularity Report), zachowując jego kopię. Będzie on podstawą złożenia skutecznej reklamacji.

Podstawy prawne, czy trzeba je znać?

Znajomość prawniczych zagadnień okazuje się często bardzo przydana, ale nie niezbędna. Istnieje wiele podmiotów, które pomogą nam uporać się z nieprzyjaznymi okolicznościami i uzyskać odszkodowanie, które w takiej sytuacji przysługuje. Znaczącą rolę w tej branży od wielu lat odgrywa zespół specjalistów i prawników w dziedzinie odszkodowań lotniczych- Airlex. Podpowiadamy jak w kilku krokach rozwiązywać kłopotliwe sytuacje.

Pamiętajmy też, że za zgubiony, zniszczony, czy opóźniony bagaż odszkodowanie należy nam się z mocy prawa. Jedną z rzeczy, o których często zapominamy lub zwyczajnie gubimy są dokumenty – paragony rachunki, przywieszki bagażowe. Takie drobiazgi, a okazują się szczególnie istotne i przydatne do złożenia skutecznej reklamacji. Warto je zachować, gdyż niektórzy przewoźnicy wymagają ich posiadania. Oprócz tego warto zrobić fotografię uszkodzeń, zniszczeń bagażu oraz mieć bilet wykupiony na dany rejs.

Kolejne reklamacyjne kroki

Kiedy złożymy całą wymaganą dokumentację, pozostaje nam już tylko oczekiwanie na jej rozpatrzenie. Kwestie terminów są również ważne – ogólnie przepisy nie precyzują czasu na reklamację w przypadku zagubionego bagażu, ale już w przypadku zniszczenia bagażu, pasażer ma 7 dni na reklamację, a w przypadku opóźnienia 21 dni. Nie musisz pilnować terminów, zajmować się dokumentami i bieganiem po różnych instytucjach, kancelaria AirLex zajmie się tym za Ciebie i odzyska należne odszkodowanie.