Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Każdego dnia dochodzi do licznych opóźnień w ruchu lotniczym. Przyczyn spóźnień samolotów jest wiele, a wśród najpopularniejszych znajdują się problemy techniczne i brak załogi. Nad poszkodowanym pasażerami prawo rozciąga „parasol ochronny”, który umożliwia im dochodzenie świadczeń odszkodowawczych za opóźnienie samolotu. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak uzyskać należną rekompensatę.

Kto może uzyskać odszkodowanie?

Podstawą do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych jest rozporządzenie UE nr 261/2004, które reguluje wspólne zasady odszkodowań za opóźnione loty. Zgodnie z literą prawa każdy pasażer, którego opóźnienie samolotu trwało przynajmniej 3 godziny ma prawo wystąpić o stosowną rekompensatę.

Co przysługuje pasażerowi za opóźniony lot?

Każdy pasażer, którego opóźnienie lotu było znaczne ma prawo do otrzymania stosownej rekompensaty. Co przysługuje poszkodowanemu dokładnie? Odszkodowanie za opóźniony lot uzależnione jest od długości trasy. Pasażer ma możliwość uzyskania świadczenia pieniężnego w wysokości od 250 euro do 600 euro. W przypadku znacznych opóźnień w locie przewoźnik ma obowiązek pokryć koszt wynajęcia pokoju, a także transportu pomiędzy hotelem, a lotniskiem. Dodatkowo przewoźnik ma obowiązek zapewnić pasażerom bezpłatne napoje i posiłki w trakcie oczekiwania na podróż.

Czy linie lotnicze mogą odmówić wypłaty odszkodowania?

Linie lotnicze mają prawo odmówić wypłaty świadczeń odszkodowawczych, jeśli opóźnienie powstało nie z ich winy np. na skutek zawirowań pogodowych, czy strajku pracowników lotniska.

Samodzielnie czy z doświadczoną kancelarią? Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Obserwując branżę odszkodowawczą możemy uznać, że świadomość odszkodowawcza naszych rodaków systematycznie wzrasta. Niestety nadal niewielka liczba poszkodowanych podróżnych występuje o należne świadczenia odszkodowawcze. Problemem jest też zbyt błahe podejście do procedury odszkodowawczej. Opieranie swoich roszczeń o wzór pisma znaleziony w internecie skutkować może zaprzepaszczeniem szansy na odszkodowanie. Wniosek składany do linii lotniczych musi być dopasowany do sytuacji w jakiej znalazł się dany poszkodowany. Oprócz elementów formalnych, jak dane poszkodowanego, linii lotniczych, numer konta bankowego w piśmie musi być zawarte dokładne roszczenie wraz ze wskazaniem kwoty rekompensującej. Poszkodowani nie muszą borykać się samodzielnie z ubezpieczycielem. Korzystając z pomocy doświadczonej firmy odszkodowawczej AirLex mogą uzyskać należne odszkodowanie. Specjaliści wyręczają pasażerów w większości czynności prawnych. Dodatkowo skuteczne firmy rozliczają się w oparciu o tzw. model prowizyjny. Wynagrodzenie jest pobierane dopiero po skutecznym uzyskaniu odszkodowania. To bardzo korzystne rozwiązanie dla podróżnych, którzy bez własnego zaangażowania mogą uzyskać należną rekompensatę.